Érték megnevezése Mentőállomás
Település neve Pusztaszabolcs
Adatfelvétel időpontja 2014.03.31.
|
Kategória Pusztaszabolcs
Értékőr neve Pusztaszabolcsi Hagyományőrző és Hagyományteremtő Alapítvány
Adatfelvétel forrása http://www.pusztaszabolcs.hu/index.php/ertektar
|
|
Érték jellemzőinek rövid leírása
Az ezredfordulót megelőzően Adony is, Ercsi is és Pusztaszabolcs is pályázott arra, hogy az ő településén legyen a mentőállomás és a sürgősségi ellátás központja. Ezzel a pályázattal sajnos nem sikerült elérni, hogy Pusztaszabolcs szerezzen jogot egy ilyen központ létre hozására.
Érték bemutatása
A község akkori választott vezetőit a továbbiakban is foglalkoztatta ez a dolog, ezért ebben az ügyben többször jártunk külön küldöttekkel Dr. Gógl Árpád egészségügyi miniszternél. Majd 1999. június 23-án meghívásunknak eleget tett és ellátogatott községünkbe. Ezen látogatásának oka az volt, hogy megnézze, vajon a pályázó Adony, Ercsi és Pusztaszabolcs települések közül hol célszerű a mentőállomást kialakítani, úgy, hogy onnan a bejelentésnek 15 percen belül eleget lehet tenni. Ezzel a cél és feladatrendszerrel kellett megbirkózni.A célkitűzés megvalósítására külön bizottságot hozott létre a képviselő-testület, melynek tagjai voltak: Dr. Kovácsai Sándor, Csombók Pál és Jakus János képviselők. A mentőállomás telephelyéül a grémium felajánlotta az önkormányzati vagyonban lévő Fejérvíz Rt. épületét. Ehhez két beállásos garázst építettek, melyet a nagy épülettel kötöttek össze. Ebben alakították ki a szükséges helyiségeket, modern betegellátót, pihenő szobát és ügyeleti helyet. Jelenleg a város tervei között szerepel, hogy az egész épületet egészségügyi centrummá kívánják átalakítani, fejleszteni. Ide kerülnének a háziorvosi rendelők és más egészségügyi intézmények.
Az események 2006-tól felgyorsultak. Februárban szemlét tartottak a leendő mentőállomás helyén. Ott volt Dr. Gorove László, a Veszprémi központú Közép-Dunántúli Mentőszolgálat igazgató főorvosa és az Országos Mentőszolgálat építési osztályvezetője.
2007. május 21-én volt a mentőállomás munkaterületének átadása.
2007. november 23-án ünnepélyesen adták át a mentőállomást, mely 64 millió forintba került, s ehhez az önkormányzat 34 millió forint értékben járult hozzá a telek, az épület és készpénz biztosításával. A mentőállomás a kistérséget látja el.
Az átadó ünnepséget a garázsok előtt rendezték, mely nagyszámú érdeklődő jelenlétében és tekintélyes vendégek részvételével zajlott. Ekkor történt első rádiós bejelentkezés az országos központba, mely nagyon hangulatos volt. Az ünnepélyes szalag átvágás után a jelenlévők megtekinthették a belső helyiségeket, majd állófogadásra invitálták a meghívottakat.
A helyi mentőállomás kialakításával a pusztaszabolcsi polgárok régi vágya valósult meg, hiszen ezzel biztosítottnak látták azt, hogy a beteg sürgős ellátása, a kórházba szállítása a mentő kihívása után 15 percen belül megtörténik.
Képek